Winnica Fritz

 

Unikatowe siedlisko rodzi owoce idealne

Winnica założona została w 2009 roku w unikatowym siedlisku na słonecznych stokach Paściej Góry w Chełmcu koło Nowego Sącza. Jak twierdzą znawcy od winiarstwa najważniejszym warunkiem sukcesu w uprawie winorośli jest terrior, czyli siedlisko - ziemia i mikroklimat. Południowo-zachodnia wystawa naszego stoku gwarantuje bardzo dobre nasłonecznienie, gleba posiada wyjątkowo korzystne składniki dla uprawy winorośli, a wyzsze połozenie pozwala uniknąć zastoisk mrozowych. Inspiracją do załozenia winnicy były wizyty w europejskich i polskich winnicach, oraz dobroczynne działanie wina na nasze zdrowie. Z miłośnika boskiego trunku, dzięki zdobytej wiedzy, praktyce i intuicji, stałem się kontynuatorem starej rodzinnej tradycji, która sięga korzeniami końca XVIII wieku, w czasy Monarchii Austro-Węgierskiej, kiedy mój przodek Antoni Fritz przybył z austriackiego Tyrolu i osiedlił się w tym regionie. Podjąłem się trudu kultywowania tradycji winiarskich, które on przywiózł, stąd nazwa winnicy - FRITZ.

 

Uprawiane są szlachetne krzewy winorośli, z których  wytwarzane są białe, różowe i czerwone wina. Są to odmiany dobrze znoszące nasz klimat i odporne na choroby. Szczepy na wino czerwone to niemiecki REGENT, CABERNET CORTIS, RONDO i francuskie szczepy LEON MILLOT i MARECHAL FOCH, a na wino białe francuski szczep SEYVAL BLANC, ukraiński MUSKAT ODESKI i niemieckie szczepy SOLARIS I JOHANNITER. Niewielka powierzchnia winnicy ma swoje zalety, można o nią zadbać jak o swoją rodzinę, obdarzyć miłością i pielęgnować z pasją. Ograniczono do minimum stosowanie chemii, choroby i szkodniki zwalczane są metodami naturalnymi, stosowane są opryski z kompostowanych ziół zalewanych deszczówką. Jak w relacjach rodzinnych - prawda, otwartość, staranie i cierpliwość. A Winorośle Rodzinne wymagają szczególnej troski, stąd też społeczna pasja Właścicieli i stworzenie FUNDACJI MADA opiekującej się osobami autystycznymi oraz ich rodzinami. W ramach Ogrodniczych Warsztatów Terapii Zajęciowej podopieczni Fundacji przyczyniają się do wielkiej wartości dodanej, uczestnicząc we wszystkich pracach pielęgnacji winorośli, a także przy zbiorach. Opisane powyżej reguły stosowanych zabiegów oraz inne metody i zasady uprawy klasyfikowałyby uprawę winorośli i produkcji wina w bardzo szerokim przedziale win określanych jako ekologiczne. Wiele zasad uprawy winorośli, oraz produkcji wina w WINNICY FRITZ spełnia te kryteria i rozpoczęliśmy procedurę pozyskania stosownych certyfikatów. Jednym z kryteriów jest możliwie szeroka bioróżnorodność gospodarstwa produkującego wino i akurat to kryterium spełniamy znakomicie. Na terenie winnicy uprawiamy mnóstwo różnorodnych roślin, min; pigwowiec japoński, dereń, wiśnie, maliny, czarny bez, róże, hibiskusy, jaśmin, kilkadziesiąt ziół leczniczych oraz warzywa w warunkach ekologicznych. Naszą specjalnością, obok win są nalewki - dereniówka, pigwówka, wiśniówka, czarnobzówka, miętówka, malinówka i ratafia ziołowa mikstura na zdrowie - obecnie jesteśmy na etapie pozyskiwania koncesji na produkcję i sprzedaż nalewek.

 

Historia winnicy

 

Tradycja uprawy winorośli i produkcji wina w rodzinie Fryców  ma swoje korzenie w odległej przeszłości. Pod koniec XVIII wieku w Monarchii Austro-Węgierskiej Cesarz Józef II mocno wspierał osadnictwo na terenie Galicji poprzez tzw. patenty czyli specjalne przywileje dla rzemieślników, kupców i rolników osiedlających się na wschodzie Cesarstwa. To wtedy przodek Ryszarda Fryca przybył na nasze tereny z austriackiego TYROLU. Po latach, potomek Antoniego Fritza Ryszard Fryc podjął się trudu kultywowania winiarskich tradycji swoich przodków, stąd nazwa własna winnicy FRITZ. Nazwy win produkowanych w winnicy AUREUS, ROSEUS, PURPUREUS i RUBINUS  są ukłonem w stronę kultury łacińskiej zakorzenionej w tradycji  basenu Morza Śródziemnego. Poza winami, w gospodarstwie wytwarzane są nalewki oraz ekologiczne przetwory z owoców, warzyw i ziół tutaj rosnących.

 

Antoni Fritz jest pierwszym zarejestrowanym w księgach parafialnych przodkiem właściciela winnicy w rodzinnych przekazach jest owocem miłości ze szlachcianką z Podegrodzia. Rodzina Fritz przybyła z austriackiego TYROLU, bogatego w tradycję uprawy winorośli, sięgającą czasów rzymskich podbojów. Przywieźli do Galicji wysoką kulturę uprawy ziemi oraz umiejętności rzemieślniczo-handlowe. Antoni Fritz posiadał osiemnasto hektarowe gospodarstwo, a z racji swoich umiejętności Siostry Klaryski ze Starego Sącza mianowały go na stanowisko Głównego Ekonoma i powierzyły mu zarządzanie swoimi dobrami. W rodzinie żywe były też tradycje zielarskie, produkcja zdrowotnych nalewek, a wrodzona dociekliwość pognała go na wschodnie rubieże Galicji w skutecznym poszukiwaniu starych polskich przepisów na przetwory i nalewki. Zdolności organizacyjne i wiedza skutkowała szefowaniem Straży Pożarnej , założeniem orkiestry oraz wybudowaniem Dworu w Gaju koło Nowego Sącza. Dość szybko rodzina się spolonizowała zmieniając nazwisko na Fryc. Obecnie wiele znanych osób w regionie jest skoligaconych poprzez wspólnego przodka Antoniego Fritza.